יחידת לימוד

היחידה בשני השירים: "הסבון בכה מאוד" ו- "איך זה להיות עץ?"

מאת: מר שואהדה מוחמד, ומר דחאברה סלימאן, בי"ס יסודי א', דיר-חנא

 

תוכן העניינים (לחץ על הנושא המבוקש)

הטקסט "הסבון בכה מאוד" 2 || המטרות (קוגניטיביות וחברתיות) 3 ||
|| המוטיבים הבולטים בשיר. 4 || תהליך העבודה בשיעור. 5 || משימות לתלמידים לפי קבוצות. 7 || מבחן אישי 9 ||

|| הטקסט:  "איך זה להיות עץ?"/ דתיה בן-דור. 10 || מטרות (קוגניטיביות וחברתיות) 11 ||
|| המוטיבים הבולטים בשיר. 12 | מהלך השיעור. 12 || המשימות של השיעור. 13| עבודת בית  18 ||

|| השוואה בין שני השירים. 19||

 

הטקסט "הסבון בכה מאוד"

הסבון בכה מאוד:

דני לא רוצה בי עוד !

ומברשת השנים

מתיפחת שבעתים

ואומרת למשחה:

אל תבכי ! אך היא בוכה.

והברז כעסן,

הוא כועס מאוד על דן.

והמים, מים, מים, -

צר להם על האזנים,

הם שרים-שרים-שרים:

שורום-זורום-זורום-רים,

דני, דני מלכלך,

מלכלך כל-כך, כל-כך!

אם יבוא היום לגן,

מי יתן שלום לדן?

כל אחד ישאל: מי זה ?

מלכלך כזה, כזה ?

והדסה הקטנה

תסתתר אז בפנה,

לא תכיר אותו בכלל,

כלל וכלל.

 

 

ñחזור למעלה

המטרות (קוגניטיביות וחברתיות)

מטרות קוגניטיביות:

1.   התלמיד ילמד מלים וביטויים חדשים כגון: (מברשת, מתיפחת, שבעתים, משחה, ברז, תסתתר, כלל וכלל).

2.   התלמיד ילמד סוגי חריזה (חריזה צמודה, חריזה צלובה).

3.  התלמיד ילמד אמצעים אומנותיים מהשיר כגון: שורום-זורום- זורום-רים) וחזרות.

4.   התלמיד ילמד כיצד יצרו סבון בעבר משמן זית.

5.   התלמיד ילמד על חשיבות המים בחיי היומיום.

6.    התלמיד יכיר פעלים בזמנים השונים מתוך השיר.

7.    התלמיד יכיר שמות עצם ושמות תואר.

8.    התלמיד ילמד שמות עם ריבוי זוגי (שנים, אזנים, שבעתים).

 

מטרות חברתיות:

1.       התלמיד יפנים את ערך הנקיון וחשיבותו לאדם ולסביבה.

2.       התלמיד יבדיל בין טוב ורע (לכלוך, נקיון).

3.       התלמיד יכבד ויקבל השונה ויבין אותו.

4.       התלמיד ידאג לסביבה נקיה ויפעל בפעילויות שונות בנושא.
כגון: התארגנות התלמידים במטרה לשמור על הנקיון (בחירת נאמני נקיון, קביעת יום שבו התלמידים מתנדבים לנקות את סביבת ביה"ס או, חלק מהכפר).

ñחזור למעלה

המוטיבים הבולטים בשיר

השיר נחשב לשיר דידקטי עכשווי שמיועד לילדים, היות והוא טומן בחובו מסר חינוכי שעלינו להתמודד אתו בזמן העכשווי. השיר מתמודד עם נורמה התנהגותית שהמשורר מעוניין להקנותה לילד, הנורמה הינה התנהגותית חיצונית אשר דורשת מיומנות והבנה פסיכולוגית גדולה ואכן השיר הדידקטי נבחן ביכולתו לשכנע. ככל שהנורמה קרובה יותר לעולם הילד כוח השכנוע יהיה יותר קל.   

 

המבוגר  רוצה להקנות לילד נורמה התנהגותית כדי להכין אותו לחיים בחברה נתונה, גיבור השיר אינו מודע לנורמה. גיל הנמען ויכולתו הפיזית, האינטלקטואלית והאמוציונלית נקבעים על פי סוג הנורמה שהמשורר רוצה להקנות לגיבור השיר ולנמען הפוטנציאלי.

 

המוטיב השני הוא ההאנשה "המטפורה", המשורר מאניש את הסבון, הברז, המברשת והמים. השימוש באמצעים האומנותיים הופך את השיר למעניין ודינמי יותר.

המוטיב השלישי הוא החריזה האונומטופיאית הבולטת בשיר (שורום-זורם-זורום-רים).

מוטיב נוסף הוא החזרה בשיר על מלים מסוימות כדי להדגיש אותן כמו: (מלכלך, כל-כך, כזה כזה, מים, שרים, בכה... ).

 

ñחזור למעלה

תהליך העבודה בשיעור

אנו מציעים ללמד את השיר בשיטת הג'יקסו (רמה 2) . מחלקים את הכיתה לחמש קבוצות אם הטרוגניות, שמתוכן יוצאות חמש קבוצות התמחות הומוגניות כדלקמן:

ארגון קבוצות-האם (הג'יקסו)

ארגון קבוצות ההתמחות

המורה בוחר לכל קבוצת אם מנחה לקבוצה שישמש איש קשר בינו ובין הקבוצה שלו מחד ובינו ובין המורה מאידך. אחר כך המורה מחלק לקבוצות האם את המשימות.

כל תלמיד בקבוצת האם קורא את המשימה שלו בנפרד למשך כמה דקות.  בד בבד המורה מנחה את התלמידים לעבודה שהם הולכים לבצע ונותן מידע כללי על היחידה. אחר כך המורה מבקש מקבוצות ההתמחות לשבת ביחד ולעבוד על המשימה המשותפת, שלב זה לוקח בין 20-15 דקות. על כל תלמיד להבין היטב את הקטע של הקבוצה וגם את הפתרון של המשימה כדי להסביר לקבוצת האם שלו מה הוא למד.

התלמידים חוזרים שנית לקבוצת האם מארגנים את הטקסט וכל תלמיד נוטל את חלקו במתן הסבר על הקטע שהוא למד. לאחר שעבדו התלמידים בקבוצות האם (20-15 דק') המורה מסביר להם שעליהם לפתור את המבחן האישי שכולל שאלות או משימות מכל הקטעים של הטקסט. העבודה במבחן האישי תהיה יחידנית כדי שהמורה יעריך את תלמידיו לאחר הלמידה שהתבצעה בשיטת הג'יקסו. כדאי להסביר לתלמידים מלכתחילה על המבחן האישי שיערך לאחר הלמידה בקבוצות. משך המבחן האישי הינו כחצי שעה. יש להתייחס לטקסט כיחידה לימודית ולהקצות לה זמן מתאים לשכבת הגיל הרלוונטית.

 

ñחזור למעלה

משימות לתלמידים לפי קבוצות

להלן חמש המשימות לקבוצות השונות והמבחן האישי:

קבוצה א' :

1.       רשום את שמות הכלים וחומרי הנקיון המוזכרים בשיר.

2.       ספור את הבתים ואת מספר השורות בכל בית.

3.       צייר אחד המצבים המופיעים בבית הראשון (סבון בוכה, ברז כועס).

4.       מה אתה עושה כדי לשמור על נקיון בית-הספר?

5.       מהו טיב היחסים בין דן ובין שאר הדמויות בשיר?

6.       הוסף בית לשיר בשפה שלך.

 

קבוצה ב' :

1.       מהו המסר/ הלקח מהשיר?

2.       רשום כרזה/ססמה שיש לה קשר למסר או לערך שעליו מדובר בשיר?

3.       צבע את החרוזים בשיר.

4.       הפוך את הפעלים הבאים מהווה לעתיד:

כועס _______________  רוצה ________________

בוכה _______________  מתיפחת _____________

 

קבוצה ג' :

1.       רשום את שמות הדמויות בשיר.

2.       מה עולה בדעתך כאשר אתה שומע את המלה נקיון?

3.       מה כתוב במקום:

רגז                      ___________

תתחבא                ___________

זולג דמעות           ___________

חומר לנקוי שנים    ___________

לא נקי                 ___________

אף פעם               ___________

4.       ציין את שמות התואר בשיר.

5.       השלם את תרשים הזרימה לפתרון בעיות:

הבעיה             הסיבה        הפתרון שלך        המסר

דני מלכלך      ___________     ___________     ___________

 

קבוצה ד' :

1.       איזו דמות מצאה חן בעיניך ? מדוע?

2.       אם היית במקום דן מה היית עושה כדי להתפייס עם שאר הדמויות (הסבון, המברשת, הברז, הדסה)?

3.       בשיר יש חזרה על כמה מלים צבע אותן.

4.       ציין מלים עם רבוי זוגי מהשיר.

5.       אילו תכונות מייחס המשורר לסבון, לברז ולמשחה?

 

קבוצה ה' :

1.       איך יצרו אבותינו בעבר את הסבון?

2.       כיצד אתה שומר על נקיון הגוף שלך?

3.       הוסף עוד שתי שורות לשיר.

4.       צבע את הציורים/האיורים בשיר.

5.       ציין את המלים שמכילות צלילים רת'מיים מוסיקליים.

6.       כיצד התייחסה הדסה לדן? מה דעתך?

ñחזור למעלה

מבחן אישי

השם: ______________     הכיתה: ______    התאריך: ___________

1.   ציין את הדמויות המופיעות בשיר?

2.   כיצד מתייחסות הדמויות לדן?

3.   איך יתייחסו הילדים בגן לדן?

4.   איך היית מתייחס לדן אילו היית חברו?

5.   כיצד מתייחס המשורר לסבון, למברשת ולברז?  איך קוראים לתופעה זו?

6.   כתוב את הרבים של:

מברשת __________  ברז ________ מלכלך ______________

משחה ___________ אוזן _________ גן __________________

פנה  ____________  שן ___________

7.   מה תעשה כדי לשמור על הנקיון בבית הספר?

בהצלחה !

ñחזור למעלה

הטקסט:  "איך זה להיות עץ?"/ דתיה בן-דור

פעם שאלתי עץ:

"עץ, איך זה להיות עץ?"

 

"אתה בודאי מתלוצץ."

אמר העץ.

 

"לא ולא," אמרתי,

"ברצינות גמורה,

זה טוב או רע? "

 

"רע? !" תמה העץ, "מדוע?"

 

"ולא אכפת לך שאתה תקוע כל השבוע?

 

"אינני תקוע.

אני הרי נטוע."

"ולא מתחשק לך לפעמים

ללכת לבקר חברים,

או לראות מה נשמע במקומות אחרים?"

"אין לי כל צורך לנוד ולנוע.

ציפורים מזמרות לי באופן קבוע

פרפרים לי נושקים,

מלטפת הרוח,

ולנגד עיני כל האופק פתוח."

"ובלילה, כשכלם ישנים אז מה?"

 

בלילה אני מאזין לדממה

ושומע

איך נושמת האדמה,

איך פרות מבשלים,

איך יורדים הטללים.

ובתוך ענפי ישנים גוזלים,

ואני שומר על שנתם."

 

"אני אוהב אותך עץ," אמרתי

והלכתי אל גני

ונטעתי לי עץ

מול חלוני.

ñחזור למעלה

מטרות (קוגניטיביות וחברתיות)

מטרות קוגניטיביות :

1.       התלמיד ילמד על חשיבות העץ לאדם ושימושיו השונים בחיינו.

2.       התלמיד ילמד על עצי פרי ועצי סרק.

3.       התלמיד ילמד על ט"ו בשבט.

4.       התלמיד ילמד על האמצעים האומנותיים בשיר כגון: האנשה (מטפורה), חריזה.

5.       התלמיד ילמד על מיני ציפורים ופרפרים.

6.       התלמיד ילמד על תופעות בטבע.

7.       התלמיד ילמד פעלים ושמות שונים, הפוכים ומלות שאלה וחבור משפטים.

8.       התלמיד ילמד על ההשוואה בין שירה לפרוזה.

 

מטרות חברתיות :

1.       התלמיד יחזק את קשרי הגומלין בינו ובין הטבע.

2.       התלמיד יפנים ערכים הקשורים בטבע כגון: לא לקטף פרחים, לא לכרות עצים ולא לצוד בעלי-חיים וציפורים.

3.       התלמיד יתנסה בעבודה שיתופית.

4.       התלמיד הטוב יעזור לתלמיד החלש.

5.       התלמיד יטמיע את הערך "צער בעלי-חיים".

6.       לעודד את התלמיד לטייל בחיק הטבע.

 

ñחזור למעלה

המוטיבים הבולטים בשיר

1.       המוטיב הראשון הדומיננטי בשיר הוא ההאנשה, מתקיים דו שיח לאורך השיר בין הילד לבין העץ. העץ מופיע בדמות אדם שעונה על שאלות הילד הנובעות מתוך סקרנות.

2.       המוטיב השני בשיר הוא הצגת הטבע בפני הילד, הילד אינו מצליח להבין תופעות מיוחדות הקשורות בטבע כגון: הבשלת הפרות, האדמה נושמת, ירידת הטללים, הרוח מלטפת ועוד.

3.       המוטיב השלישי בשיר הוא החריזה הצמודה המלווה את הקורא לאורך השיר.

ñחזור למעלה

מהלך השיעור

אנו מתכוונים ללמד את השיר לפי שיטת ג'יקסו (ברמה 1). מחלקים את הכיתה לחמש קבוצות עבודה, כל קבוצה עובדת על משימה משלה, המשימות של הקבוצות שונות, כל קבוצה בוחרת מתוכה מנחה שייצג את הקבוצה שלו בשלב הצגת התוצר של הקבוצות.

המורה קורא את השיר, מחלק את המשימות למנחים יחד עם הטקסט. הזמן המוקצב לכל קבוצה (20-15) דקות. אחר כך המנחים מציגים את התוצר, לשלב הזה יוקצב כ- 15 דקות.

לאחר הצגת התוצרים המורה נותן עבודת בית.

 

ñחזור למעלה

המשימות של השיעור

משימה מס' 1  :

1.   נסה להסביר את המלים והביטויים הבאים:

מתלוצץ _________

ברצינות גמורה __________

תקוע _________

תמה ___________

מתחשק לך _____________

לנוד ולנוע ________

2.   מדוע חשוב לילד לדעת איך העץ מרגיש בהיותו תקוע באדמה?

3.   למה הילד אומר שהעץ תקוע?

4.   צבע את החרוזים בשיר.

5.   צייר ציפורים ופרפרים על העץ וצבע אותן.

 

משימה מס' 2  :

1.   כתוב הפכים למלים הבאות:

רע ________

תקוע __________

דממה _________

ישנים _________

אוהב __________

הלכתי _____________ .

2.   מדוע החליט הילד לנטוע עץ בגנו?

3.   כתוב חמשה שימושים לעץ.

4.   פתור תשבץ העופות:

 

 

משימה מס' 3  :

ערכו מיפוי לשיר .

1.       שם השיר __________ שם המשורר __________

2.       מה מצא חן בעיניך בשיר?

3.       ציירו ציור מתאים ותנו שם אחר לשיר.

4.       ספרו את הבתים בשיר.

5.       קראו את הדף על אילן סרק ואילן פרי עם המחזה ואחר-כך צבעו את הציורים באותו עמוד.

משימה מס' 4  :

 

1.       מי חשוב יותר עץ פרי או עץ סרק? נמק.

2.       מיין את העצים בדף המצורף, לעצי פרי ועצי סרק (את עצי הפרי צבע בצהוב ואת עצי הסרק בירוק).

משימה מס' 5 :

 

1.   למה כדאי לשמור על הטבע?

2.   ישבתי תחת עץ ופתאום הוא התחיל לספר לי. כתוב את הסיפור של העץ.

3.   מה ההבדל בין השיר לבין הסיפור?

4.   מיין את הפעלים לעבר והווה.

שאלתי, אמרתי, תמה, תקוע, נטוע, מתחשק, נשמע, מזמרות, נושקים, מלטפת, פתוח, ישנים, מאזין, שומע, נושמת, מבשלים.

ñחזור למעלה

עבודת בית

קרא את המשימה וענה על השאלות הבאות.

 

ñחזור למעלה

השוואה בין שני השירים

1. כותרת:

הסבון בכה מאוד

כותרת עם מטפורה

 

איך זה להיות עץ ?

כותרת עם שאלה

2. מבנה:  

שני בתים ארוכים.

(שונים במספר השורות)

 

שמונה בתים

(כל בית שונה מהאחר)

3. טיפוגרפיה :

האיור קשור למצב מסוים בתוכן.

האיור מראה את השורשים של העץ.

האיור לא מתאר את התוכן בצורה שלמה.

 

4. חריזה :

חריזה צמודה.

חריזה צמודה.

 

5. סיומת השיר:

סיומת שלילית

סיומת חיובית

 

6. מסר דידקטי :

לשמור על הנקיון

לשמור על הטבע.

 

 

נשמח לקבל את הערותיכם !

מוחמד שואהדה וסלימאן דחאברה, בית ספר יסודי א דיר-חנא

ñחזור למעלה