כחול ולבן הוא הדגל שלי - פעילות ערכית להטמעת משמעות הדגל

כתבו: מירי ריינהרץ ואביבה גרוסמן - מנחות לקליטת תלמידים עולים - מחוז הצפון

 
 

מ ב ו א

"אמר להם הקדוש ברוך הוא: בעולם הזה - נתאוויתם לדגלים ומלאתי משאלותיכם, ולעתיד לבוא - בזכות הדגלים אני גואל אתכם ומדלג על הקץ בזכות האבות."  (מדרש תנחומא, במדבר, יד)

 במשך דורות רבים שימש המגן דוד בתור קישוט הן אצל היהודים והן אצל הלא יהודים. מגיני דוד חקוקים על אבן נמצאו מתקופות קדומות מאוד כתקופת הברונזה ותקופת הברזל. בתקופות מאוחרות יותר שימש המגן דוד, אצל היהודים, לעיטור בתי כנסת קדומים ועוד.  אין לנו ספק כי התלמיד העולה מכיר את הסמל כסימן המזוהה עם יהדותו, אך אינו מודע למשמעות אותו נושא הסמל. פעילות זו, אותה אנו מציעים לתלמיד, באה למלא את הידע החסר ולהשלימו ולהטעינו במשמעות הערכית שהיא שייכות לחברה ולעם.

אנו מקוות כי באמצעות פעילות זו נמחיש, נבהיר ונצור חוויה שבה יראו התלמידים העולים כבר בתחילת לימודם את הדגל כמקור לגאווה לשייכות לחברה ולעם.

אוכלוסיית היעד: אולפן, תלמידים עולים מכיתות ז-י"א

 משך הזמן: שנים - שלושה שיעורים  (לא ברצף), מומלץ כפעילות לקראת יום העצמאות.

 רציונאל:

הדגל הוא אחד מהסמלים המבטאים את תחושת היחד, השותפות, האחדות והשייכות לעם ולמדינה.

פעילות זו באה להמחיש לתלמיד העולה בצורה חווייתית את משמעותו של הדגל  ואת מקומו בהוויית הזהות האישית והלאומית כיום.

 מושגים:  דגל, סימן, סמל, הנפת הדגל, הורדת הדגל לחצי תורן, דגלן, דגלון

 צירופי לשון: 
(לתלמידים ותיקים) דגל אדום, דגל לבן, דגל שחור, אוניית הדגל, חרת על דגלו, נקרא אל הדגל, דגל נשק (מילון אבן שושן - ערך דגל)

 מטרות:

  • להכיר את הדגל:  מקור הדגל, סמלים וצבעים.

  • להביא למודעות התלמידים העולים את מקומו של הדגל כמבטא את הזהות האישית והלאומית.

  • להפגיש את התלמיד העולה עם אירועים אישיים ולאומיים בהם מבטא הדגל תחושות, אמונות, תקווה, גאווה.

  • להכיר את הנהלים, וההתנהגויות הקשורות בדגל.

 

חומרים למורה :  להמחשה: טלית, דגל,  תמונות של דגלים של ארצות המוצא של

                        התלמידים העולים, כולל דגל של ארה"ב.

                        קלטת שמע + טקסט השיר:  " כחול ולבן" ישראל רש"ל

 חומרים לתלמיד:  ערכת תמונות, טקסטים מילוליים, דפי פוליו, צבעים, סרגל, כלי כתיבה.

                        צילום של מילות השיר כחול ולבן.  קלטת לכל תלמיד.

 מהלך הפעילות

 שיעור א'

א. סיעור מוחין:  דגל-   שמש אסוציאציות.

ב. הסבר של מרכיבי הדגל:  פסים, מגן דוד, צבעים.

ג. כל תלמיד מקבל דף פוליו ומצייר את דגל המדינה (כל הדגלים יוצרים קולאג').

ד. לימוד השיר:  כחול ולבן לכולם

    לפי רמות שליטה בשפה:    "איך נברא דגל ישראל" /יואל רפל.

                                       "אורית מספרת: כמו הדגל של המדינה"

 

שיעור ב'  (שני שיעורים ברצף)

ד. לפזר את התמונות על שולחן גדול, כל זוג בוחר תמונה ופועל לפי הנחיות:

    הערה:  הפעילות בע"פ/בכתב תלוי ברמת השליטה בשפה.

    מדרש תמונה:  מי המצולמים? מה הם מרגישים?  מה התמונה מספרת?

                        היכן לדעתך התמונה צולמה? מדוע בחרת בתמונה זו? 

ה. במליאה:  מיון התמונות לפי:

                 מתי אנו משתמשים בדגלים

 

בימי חג

באירועים מיוחדים

בימי זיכרון ועצבות

מוסדות ממלכתיים

יום העצמאות

 

אירועי ספורט

מצעדים, תהלוכות

חידונים ממלכתיים

 

יום  זיכרון לחללי צה"ל

יום הזיכרון לשואה ולגבורה

יום זיכרון ממלכתי

אבל ממלכתי

 

 

 

בתי ספר

בתי כנסת

שגרירויות

מוסדות חינוך למיניהם.

מוסדות ממלכתיים

 

 משימת בית

 לקראת יום העצמאות, כל תלמיד יצלם את הדגל המונף בביתו, (הקניית מסורת הנפת הדגל)

תיערך תערוכת צילומים בביה"ס.  "הדגל הראשון שלי"

 ביבליוגרפיה

 אליק מישורי       שורו הביטו וראו  איקונות וסמלים חזותיים ציוניים בתרבות הישראלית ספריית אופקים, עם עובד תשס"ג    2003

מרכז ההסברה     סמלי מדינת ישראל  הוצאת מרכז הסברה  תשמ"ז  1987

משרד החינוך      על סמלים טקסים ומועדים,  הוצאת האגודה לחינוך משלים, מחוז דרום תשמ"ח

 אורי אופיר        הדגל, הסמל,    הוצאת ספר לכל  2001 

 משרד החינוך    ושבו בני לגבולם  מדריך למורה  הוצאת האגף לתכניות לימודים תשנ"א.

 
   

חזור

 
 

"אמר להם הקדוש ברוך הוא: בעולם הזה - נתאוויתם לדגלים ומלאתי משאלותיכם, ולעתיד לבוא - בזכות הדגלים אני גואל אתכם ומדלג על הקץ בזכות האבות." 

(מדרש תנחומא, במדבר, יד)

 

 

לחץ כאן להדפסה